browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Формуємо аптечку вдома

Posted by on 05.08.2020

медДитина дошкільного віку постійно контактує з навколишнім сві­том, пізнаючи його. Іноді трапляється так, що до приходу лікаря-педіатра батькам потрібно самостійно полегшити біль або зни­зити високу температуру тіла в дитини. Для початку слід спокійно оцінити ситуацію та швидко й правильно дібрати відповідні лікар­ські препарати. Від вибору та наявності їх удома та своєчасності на­дання домедичної допомоги залежить здоров’я дитини, а в деяких випадках і її життя. Тим паче, що в такі моменти зазвичай ніколи бігти до аптеки. Саме тому для надання домедичної допомоги вдома слід обов’язково мати аптечку.

Можна придбати вже укомплектовану «чарівну скриньку». Проте оскільки деякі лікарські препарати заборонено приймати ді­тям, а деякі — мають чітке вікове обмеження, то для дитини варто сформувати аптечку самостійно. Обираючи різні за призначенням лікарські препарати та вироби медичного призначення, потрібно обов’язково враховувати вік і стан здоров’я дитини.

Розглянемо детальніше вміст дитячої аптечки та рекомендації щодо застосування й зберігання лікарських препаратів і виробів ме­дичного призначення.

Лікарські препарати

Якщо в дитини підвищилася температура тіла до небезпечних позначок 38,5…40,0 °С, важливо знизити її, скориставшись жарозни­жувальними препаратами — сиропами або свічками. Жарознижу­вальні свічки, зокрема цефекон, ефералган, як і більшість супозито­ріїв, необхідно зберігати в холодильнику.

Жарознижувальні сиропи, як-от нурофен, панадол, основою яких є переважно парацетамол або ібупрофен, швидко полегшують стан здоров’я дитини. Вони мають по­двійний ефект — знижують темпера­туру та полегшують біль. Їх зберіга­ють за кімнатної температури. Слід зауважити, що навіть за зниження температури тіла після застосуван­ня жарознижувальних препаратів, дитину все одно необхідно показати лікареві-педіатру.

За грипу або гострої респіратор­ної вірусної інфекції, зокрема для полегшення їхніх симптомів, застосову­ють лікарські препарати від кашлю, нежитю, болю в горлі, що мають різ­ні форми випуску — таблетки та капсули, краплі та спреї, настоянки та розчини для полоскання. Оскільки настоянки містять етиловий спирт, то більшість із них зберігають у захищеному від світла місці у флаконах із темного скла.

Також варто покласти до аптечки но-шпу — спазмолітич­ний препарат, який за підвищення температури тіла понад 39,0 °С, що може супроводжуватися судомами, поєднують із жарознижуваль­ними препаратами. Но-шпа не потребує особливих умов зберігання.

Обов’язково мають бути в аптечці лікарські препарати, що за­стосовують за захворювань шлунково-кишкового тракту, зокре­ма патологічних станів, що їх супроводжують: діарея, нудота тощо. Застосовують такі препарати, як смекта й регідрон у пакетиках, а та­кож активоване вугілля.

Розчин смекти дають дітям залежно від віку в такий спосіб:

  • до року — пакетик на добу;
  • від одного до двох років — один-два пакетики на добу;
  • старше двох років — два-три пакетики на добу.

Для дітей віком до року вміст пакетика розчиняють у пляшеч­ці з 50 мл води та дають пити цей розчин протягом дня. Регідрон розчиняють з розрахунку пакетик на 1 л води. Зазначимо, що го­тові розчини смекти або регідрону слід зберігати в холодильнику не більше 24 год. Вживання розчинів смекти або регідрону запобігає зневодненню організму.

Активоване вугілля як адсорбент вживають із розрахунку одна таблетка на 10 кг ваги. Його необхідно зберігати в сухому місці, адже цей препарат поглинає вологу з повітря.

Знадобляться й антигістамінні препарати, зокрема кларитин, супрастин, для усунення симптомів алергії, які можуть виникнути за вживання деяких продуктів харчування, лікарських препаратів або укусів комах.

Для невідкладної обробки подряпин, саден, порізів застосову­ють такі розчини, як – от:

  • 3%-вий спиртовий йоду;
  • 1%-вий спиртовий брильянтового зеленого;
  • 3%-вий перекису водню;
  • калію перманганату.

3%-вий спиртовий розчин йоду та 3%-вий розчин перекису водню бажано зберігати в прохолодному місці. Калію перманганат зберігають у герметично закритій тарі в захищеному від світла місці.

Для зменшення болю та запобігання утворенню пухирів за тер­мічних або сонячних опіків використовують пантенол у формі спрея. Усі спреї необхідно зберігати якнайдалі від джерел тепла.

Вироби медичного призначення

Варто зазначити, що в аптечці завжди мають бути чисті пі­петки, дозатори, гумові груші, мензурки, очна ванночка, термо­метр. Оптимальним варіантом як для новонароджених, так і для ді­тей дошкільного віку є електронний термометр — він практичний, зручний і безпечний. Але якщо користуватися звичайним ртутним, то його слід збері­гати в пластмасовому або картонному футлярі.

Крім того, знадобляться вата, ватні палички, стерильні та нестерильні бинти різних розмірів, еластичний бинт, стерильні марлеві серветки, медичний та бактерицидний лейкопластирі. Про всяк випадок покладіть до аптечки джгут.

Для відкриття упаковок та відрізання бинтів і марлі стануть у пригоді й маленькі гострі ножиці.

Загальні вимоги щодо зберігання аптечки

Для домашньої аптечки необхідно виокремити постійне місце,     найліпше – якщо це буде окрема шафка, що висить у важко доступ­ному для дитини місці, подалі від джерел тепла й світла.

Аптечку бажано розділити на два відділення: перше – для лікарських препаратів, друге – для виробів медичного призначен­ня. Лікарські препарати мають завжди знаходитися на тому самому місці. Це допоможе швидко відшукати їх в екс­трених випадках, а також уникнути випадкового вживання Усі лікарські препарати та вироби медичного призначення ліпше тримати разом, за винятком лікарських препаратів, які потребують особливих умов зберігання, зокрема зберігання за низької температури (у холодильнику).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!!!! Виробники зобов’язані вка­зувати умови зберігання та термін придатності на упаковках та етикетках. Необхідно регуляр­но перевіряти аптечку на термін придатності лікарських препаратів. Вживання прострочених лікарських препаратів – малоефективне та небезпечне для здоров’я.

Отже, сформована вдома аптечка доволі об’ємна, однак ліп­ше подбати про здоров’я дитини заздалегідь. Утім недостатньо на­повнити аптечку, важливо стежити за терміном придатності лі­карських препаратів й дотримуватися умов їх зберігання. Якщо до закінчення терміну придатності лікарський препарат змінився за структурою або запахом, то він не придатний для подальшого вико­ристання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *