browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Безпека під час новорічних свят, або як зберегти здоров’я дітей

Posted by on 08.12.2021

Перед Новим роком у батьків багато приємних клопотів – купівля подарунків для дітей, декорування всією родиною житла, прикрашання ялинки тощо. Проте не всі батьки знають, що вироби, без яких не обходиться новорічне свято, можуть бути шкідливими для дітей через матеріали, із яких вони виготовлені.

Ялинкові прикраси

Деякі батьки, аби вберегти дітей від травмування скляними ялинковими прикрасами, віддають перевагу пластиковим. Але спра­ва в тому, що більшість ялинкових прикрас здебільшого виготовлені з низькосортного пластику. Фахівці стверджують, що у таких прикра­сах значно перевищено допустиму норму вмісту шкідливих речовин, зокрема фенолу, свинцю, формальдегіду.

Хімічний склад ялинкової прикраси неможливо визначити «на око», проте варто зауважити декілька ознак, які свідчать про по­наднормовий вміст шкідливих речовин. Наприклад:

 • неприємний запах – що він сильніший, то більше виділя­ється летучих токсичних хімічних речовин. Ялинкова при­краса має бути без запаху, бодай навіть слабкого;
 • неякісне покриття фарбою чи лаком – воно відшаровува­тиметься та потраплятиме на руки та в рот дитини, а біль­шість фарб є токсичними.

Новорічні костюми та маски

Купуючи новорічний костюм, насамперед варто звернути ува­гу на те, чи не виготовлений він із легкозаймистого матеріалу. Упо­добаний костюм слід вивернути і ретельно оглянути шви: якщо вони криві, із нитками, що стирчать, то це найімовірніше підпільне виробництво, а сировина — недозволена для використання.

Новорічні маски також мають бути пожежобезпечними. Отвори для очей, носа, рота мають бути розміщені симетрично — так, щоб ди­тина, надягнувши маску, могла добре бачити і не задихалася.

Купуючи новорічні костюм та мас­ку, зверніть увагу на їхній запах та ко­лір. Якщо запах здався вам неприєм­ним, а колір — неприродно яскравим, не слід купувати такий товар.

Штучні ялинки

Причин для вибору штучної ялин­ки може бути декілька — алергія ко­гось із родини на хвойні дерева; ба­жання полегшити прибирання житла; намір не витрачати щороку гроші на природне дерево. Важливо, що рі­шення обрати штучну ялинку також є екологічно-дружнім, адже що більше людей користуватиметься штучними ялинками, то менше вирубува­тимуть природні.

Обираючи штучну ялинку, насамперед зауважте: штучна ялин­ка повинна мати санітарно-епідеміологічний висновок Мініс­терства охорони здоров’я України. Обов’язково попросіть продавця показати вам цей документ, адже штучна ялинка знаходитиметься у вашій оселі не один рік.

Перш ніж купувати ялинку, якою б гарною, «пухнастою» та при­йнятною за ціною вона не була, обов’язково дізнайтеся, з якого ма­теріалу вона виготовлена.

Також слід перевірити міцність гілок та голочок. Якщо ялинка має неприємний запах – не слід сподіватися на те, що він «вивітриться», бо це є сигналом наявності токсич­них речовин у матеріалі. У будь-якому разі не варто ставити штучну ялинку в кімнаті, де дитина спить.

Феєрверки

Феєрверки слід купувати лише у спеціалізованих магази­нах – так менша ймовірність натрапити на неякісний товар.

Слід заздалегідь розказати дітям, як користуватися феєрвер­ком. Зокрема, необхідно наголосити, що:

 • не можна самостійно, коли поруч немає дорослих, запуска­ти хлопавку чи запалювати бенгальську свічку;
 • не слід стояти близько з тим, хто запалює феєрверк.

 Хлопавки

Хлопавки вважають доволі безпечним видом феєрверків. Утім, аби це справді було так, батькам слід дотримуватися декількох правил, а саме:

 • не давати хлопавки дітям до трьох років, старшим дітям – лише під наглядом дорослих;
 • стежити, щоб діти не спрямовували хлопавку на себе чи на будь-кого іншого;
 • у жодному разі не використовувати хлопавку поблизу від­критого вогню.

Електричні гірлянди

         Електричні гірлянди слід купувати лише у спеціалізованих магазинах, де наявні необ­хідні для продажу таких виробів документи. Варто звернути увагу на призначення гірлянди — для використання в домашніх умовах або на вулиці. «Вуличні» гірлянди можна вмикати як надворі, так і у квартирі, натомість «домашні» слід експлуатувати лише в приміщенні, оскільки вони мають слабший захист від вологи та тонші проводи.

Найліпше купувати світлодіодні гір­лянди, адже вони є пожежобезпечними (не містять елементів, що нагріваються), значно економлять електроенергію по­рівняно з ламповими гірляндами.

Аби новорічні свята пройшли безпечно, радимо заздалегідь максимально усунути всі чинники небезпеки. Також проконсультуй­те батьків вихованців, як убезпечити себе та своїх дітей від шкідли­вих для здоров’я новорічних

Рекомендації щодо користування електричними гірляндами

 1. Уважно прочитайте інформацію в інструкції щодо заміни світлотехнічних елементів гірлянд, чи можлива вона, чи дозволено її проводити.
 2. Вішайте гірлянди на ялинку так, аби вони не висіли дуже близько до підлоги, де їх можуть зачепити діти або домашні тварини.
 3. Не намагайтеся самотужки розбирати чи ремонтувати гірлянди
 4. Виходячи з приміщення, вимикайте гірлянди з електромережі.
 5. Не допускайте надмірних механічних впливів на гірлянди.
 6. Не піддавайте впливу зовнішніх кліматичних чинників гірлянди, призначені для внутріш­нього користування.
 7. Суворо дотримуйтеся правил безпеки під час використання гірлянд і не дозволяйте корис­туватися ними дітям

Рекомендації щодо вибору новорічних атрибутів

 1. Купуйте новорічні атрибути не на стихійних ринках, а у спеціалізованих магазинах.
 2. Прагніть насамперед до якості, і лише потім – до економії. Ліпше заплатити більше, але бути впевненим у безпечності товару для здоров’я вашої родини.
 3. Обираючи ялинкову прикрасу, проведіть по ній рукою та понюхайте. Блискітки, фарба не мають осипатися та лишатися на руці, якщо дитина візьме таку іграшку до рук чи до рота, у її організм потраплять токсичні речовини. Якщо прикраса має надмірно яскравий ко­лір або неприємний запах – вона містить дешеву та найімовірніше токсичну фарбу.
 4. Якщо ялинкова прикраса виготовлена не з цілком безпечних матеріалів (папір, фетр, фліс тощо) — у будь-якому випадку використовуйте її лише за призначенням, не дозволяйте ди­тині з нею гратися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *